Харків‘ян привітали із Днем Соборності України, - ФОТО
Офіційно це свято встановлено Указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року № 42.
22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об'єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу.
У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося:
Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка.
Цей день став символом українського державотворення, втілив соборницькі прагнення українців щодо консолідації в одній державі.
У нас Соборність здебільшого розуміють як злуку Західної і Східної України. В період діяльності ОУН часів Євгена Коновальця було глибше розуміння соборності. Вважалося, що Соборна Українська Держава – це держава в межах усіх її етнічних земель. Націоналіст того часу, скажімо, не міг собі уявити України без Придністров’я, Південної Буковини, Мармарощини, Пряшівщини, Лемківщини, Холмщини, Пінщини, Стародубщини, Берестейщини, Кубані тощо. Іншими словами, рядки з гімну про Україну від «Сяну до Дону» були для нього не поетичною метафорою, а - візією майбутньої України, - зауважив лідер ОУН Богдан Червак.
106 років тому українські землі Актом Злуки об’єдналися в єдину незалежну державу. Цей день став символом боротьби за свободу та незалежність, а документ — втіленням прагнення українців до етнічної й територіальної консолідації, що став вирішальним у майбутніх національно-політичних процесах в Україні. Як і століття тому, усі ми стоїмо на захисті своєї держави, свого права на самовизначення, своєї соборної мирної України. Харківщина щодня доводить відданість цим принципам, адже наша область — форпост країни.
День Соборності нагадує нам про важливість єдності, спільної боротьби і спільної перемоги. Наша Соборність — це фундаментальний принцип, доведений діями, - наголосив Олег Синєгубов.
22 січня - важлива дата в українському календарі. Цей день нагадує нам про те, що справжня сила нашого народу - в єдності, в спільному прагненні до свободи та справедливого миру.
Сьогодні кожен з нас переживає біль війни, але водночас ми відчуваємо й силу незламного духу, який об'єднує нас усіх. Ми боремося за мир та спокій, за майбутнє, в якому наші діти житимуть вільно, без страху та насильства.
У цих складних обставинах важливо як ніколи не втрачати віри в себе і один в одного. Пам’ятаймо, що кожен день, кожна година, кожна хвилина цієї боротьби наближають нас до Перемоги. І коли ми зможемо сказати: «Ми перемогли!», це буде результатом нашої єдності, нашої рішучості і того, що ми не опустили руки навіть у найтемніші часи.
Віримо в нашу Перемогу, в наших людей, у сильну та квітучу Україну!, - наголосив Ігор Терехов у своєму зверненні.
На Меморіалі захисникам України священнослужителі відслужили молитву, а керівники громади, військові, ветерани та громадські діячі вшанували памʼять загиблих.
У школах Харкова також доєдналися до акції єднання країни: зокрема у метрошколі відбулися тематичні вікторини, лекції, конкурси та круглі столи. Також діти взяли участь у міській акції «У єдності - наша сила».
За хештегом #ланцюгсоборності у Салтівському районі учням запропонували об'єднатися"ланцюг єдності". Дітям треба було намалювати малюнок або побажати єдності, миру та любові до України, опублікувати свою роботу у соцмережах.
Нагадаємо, 20 років Помаранчевій революції: спогади харківців