Пенсії, субсидії на житло, резерв+: що зміниться в Україні та Харкові з 1 лютого
У лютому 2025 року запрацює новий інструмент підтримки ВПО – субсидія на оренду житла, а застосунок Резерв+ дасть змогу оформити електронне направлення на ВЛК.
Перелік цих та інших важливих змін для мешканців Харкова та області підготувала редакція 057.
Чого очікувати пенсіонерам
Змін щодо збільшення мінімальних пенсій для всіх отримувачів виплат не слід очікувати, втім у лютому на надбавки можуть розраховувати пенсіонери, які досягли певного віку:
- 300 грн – якщо виповнилося 70 років;
- 456 грн – після досягнення 75-річного віку;
- 570 грн – з 80 років.
Субсидії надаватимуть за єдиним підходом
У Мінсоцполітики зазначили, що протягом 2025 року пільги на житлово-комунальні послуги для всіх отримувачів надаватимуться за єдиним підходом – з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Якщо родина звернулася за призначенням субсидії з 1 січня, її право на отримання пільги з урахуванням сукупного доходу визначатиметься з цієї дати. Якщо ж родина отримувала пільги до 31 грудня 2024 року включно, зміни щодо призначення допомоги на оплату ЖКП застосовуватимуться після закінчення поточного опалювального сезону.
Ця норма НЕ стосується учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, тобто для них підходи не змінюються.
Загалом у бюджеті на 2025-й рік на покриття субсидій та пільг передбачено 42,3 млрд грн.
Повернення на службу після СЗЧ до 1 березня
До кінця лютого 2025 року військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину (СЗЧ), мають можливість повернутися на службу без кримінальної відповідальності. Раніше цей термін був до 1 січня, але його продовжили.
Ще у грудні у застосунку Армія+ запустили сервіс, в якому українські військовослужбовці можуть повідомити про намір повернутися на службу після СЗЧ чи перевестися в інший підрозділ.
Водночас у Міноборони пояснили, що спрощена система повернення на службу не стосується тих, хто залишив частину після 29 листопада 2024 року.
Для таких осіб передбачено:
- отримання письмової згоди командира військової частини або резервного батальйону;
- відкриття кримінального провадження;
- подальше судове рішення про можливе звільнення від кримінальної відповідальності.
Тільки після рішення суду військовий може розпочати процедуру поновлення на службі.
ВЛК для обмежено придатних до служби
Громадяни, визнані обмежено придатними до служби у війську до 4 травня 2024 року, мають пройти повторний медогляд до 4 лютого 2025-го.
За невиконання норми про своєчасне проходження ВЛК може бути накладено штраф у розмірі від 1 тис. до 1,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 17 тис. до 25,5 тис. грн.
Електронне направлення на ВЛК у Резерв+
Уряд підтримав впровадження електронних направлень на військово-лікарську комісію (ВЛК) у мобільному застосунку Резерв+. Тепер не треба стояти у чергах у ТЦК за паперовим направленням, потрібно просто подати запит на електронне направлення в Резерв+, отримати сповіщення з потрібною інформацією у своєму смартфоні та прибути одразу до зазначеного закладу охорони здоров’я.
Першими це можуть зробити військовозобов’язані, які самостійно хочуть пройти ВЛК, а згодом ця функція стане доступною і для людей, які отримали паперову повістку на проходження медогляду.
Запуск електронних направлень на ВЛК у застосунку Резерв+ стартує 31 січня, тобто у лютому ця послуга вже повноцінно працюватиме.
Ліміти на перекази між картками
У лютому найбільші українські банки запровадять ліміти на перекази між картками клієнтів, які не мають документально підтвердженого доходу. Такі обмеження стосуються усіх видів переказів, включно з IBAN. Зокрема, до клієнтів, віднесених до категорії “високого” рівня ризику, з 1 лютого встановлюється місячний ліміт на перекази у розмірі 50 тис. грн.
Для клієнтів “середнього” та “низького” рівнів ризику, які також не мають підтверджених доходів, ліміти зменшуватимуться у два етапи:
- з 1 лютого – в сумі до 150 тис. грн на місяць;
- з 1 червня – в сумі до 100 тис. грн на місяця.
1000 Зеленського: у лютому завершується подання заявок
Хто ще планує подати заявку на отримання 1000 грн за програмою Зимова єПідтримка, мають зробити це до 28 лютого через застосунок Дія, Укрпошту або банки-партнери. Отримані кошти можна використати, зокрема на медичні послуги, комунальні платежі та донати на ЗСУ, до кінця 2025 року.
Право на одноразову виплату має кожен українець незалежно від віку, який перебуває на території України (за винятком тимчасово окупованих).
Здорожчання квитків на потяги до Польщі та Угорщини
Укрзалізниця з 1 лютого збільшує вартість квитків на міжнародні потяги до Польщі та Угорщини за рахунок зменшення знижки.
У напрямку Польщі вартість квитків зросте у вагонах 1 класу Інтерсіті+ та СВ – на 20-27%, у купе – на 9-27%.
Також здорожчає проїзд у найпопулярніших міжнародних потягах:
- Київ – Варшава (на 37%);
- Київ – Будапешт (на 17% – у вагонах СВ та на 21% – у купе).
В УЗ зауважили, що раніше для популяризації міжнародних сполучень вдалося погодити спеціальні знижки із залізницями сусідніх країн, проте через здорожчання витратних матеріалів та енергоресурсів змушені поступово переглядати розмір цих знижок.
Нагадаємо, субсидії на оренду житла для ВПО: як отримати у Харкові