
Податкова та продавці маркетплейсів: чи будуть штрафи за неоформлення ФОП?

З 1 березня до податкової служби почала надходити інформація про всі грошові перекази тим, хто продає товари через маркетплейси. Тобто, якщо гроші кидаються на картку користувачу, а не рахунок ФОП, то це буде помічено. Ситуація щодо наслідків цієї інформації залишається певною мірою неоднозначною.
Офіційна позиція

В ДПС України наголосили, що продаж власного вживаного майна не є підставою для фінансової чи адміністративної відповідальності згідно з податковим законодавством. Відповідальність може наставати лише у випадку систематичного продажу однорідних товарів, що має ознаки підприємницької діяльності.
Це не стосується звичайних громадян, які продають свої особисті речі через такі платформи як OLX, Prom та соціальні мережі. Було пояснено, що посилення контролю за інтернет-продажами спрямоване на боротьбу зі зловживаннями та ухиленням від сплати податків саме підприємцями. Державна податкова служба вкотре закликала підприємців, які працюють нелегально, добровільно привести свою діяльність у відповідність до закону:
- зареєструватися
- використовувати РРО/ПРРО
- дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути відповідальності в майбутньому.
Коментарі відповідальних нардепів

Членкиня Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна зазначила, що в законодавстві відсутнє чітке визначення терміну "систематичний", проте, згідно з постановою пленуму ВСУ від 2003 року, під ним розуміється продаж більше трьох разів на рік. Також, за її словами, незрозуміло, як визначатиметься "однорідність" товару, оскільки фіскальний чек від платіжної системи не містить детальної інформації про конкретний проданий товар.
Вона підкреслила, що думки про те, що податкова служба не матиме достатньо ресурсів для відстеження продажів усіх громадян, не справдяться, оскільки збір відповідної інформації буде автоматизованим. Якщо раніше податкові органи не мали змоги відстежувати такі доходи, то тепер вони отримують цю інформацію. За неподання декларації та несплату податків можуть бути застосовані санкції, але це станеться не раніше 2026 року. До цього часу, якщо не буде доведено факт ведення незаконної підприємницької діяльності, фізичні особи не будуть піддані санкціям за такі операції.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що продаж особистих вживаних речей, навіть якщо це шкарпетки (незалежно від їхньої кількості чи стану, навіть якщо продажів більше трьох чи тридцяти), не є і не може вважатися підприємницькою діяльністю. Відповідно, для таких продажів не потрібна реєстрація як ФОП. Однак, якщо йдеться про справжній незареєстрований бізнес, тоді дійсно можуть виникнути проблеми з податковою. Немає жодних підстав вважати, що ті, хто працює нелегально, повинні мати переваги перед зареєстрованими підприємцями.
Думка експерта

Податковий консультант Михайло Смокович зазначив, що ця зміна може мати позитивний вплив на ринок, сприяючи зменшенню кількості нелегальних продавців та збільшенню кількості зареєстрованих ФОПів і, відповідно, податкових надходжень до бюджету. Для споживачів це може знизити ризики, оскільки купівля у ФОПа з фіскальним чеком виглядає надійніше, ніж переказ коштів на особисту картку.
Однак наразі ситуація з продажами фізичних осіб залишається невизначеною: панує сподівання, що податкові органи не будуть перейматися тими, хто продає особисті речі на невеликі суми та не дуже часто. Адже законодавство не звільняє від обов'язку декларувати та оподатковувати такі доходи. І це питання, ймовірно, потребуватиме подальшого обговорення.
Проте найближчі рік-два податкова, скоріш за все, буде зосереджена на виявленні та контролі тих, хто веде бізнес без реєстрації ФОП та використання ПРРО, яких налічуються десятки тисяч. Тому звичайні продавці можуть поки що продовжувати діяти як і раніше. Ті ж, кому вже давно слід було зареєструвати ФОП та здійснювати продаж з використанням чеків, повинні усвідомлювати необхідність таких дій.
Думка бізнесу

Пресслужба OLX Україна в коментарях у відповідь на запитання користувача назвала інформацію «про штрафи за отримання 200 гривень за старі кросівки» недостовірною. Представники маркетплейсу послались на пояснення від пресслужби ДПС.